The LUMA series of compact high-temperature LED lights features a built-in electronic driver and is engineered for demanding sauna and steam room environments.
Designed with 3 or 6 high-power LEDs in a stainless steel / anodized aluminum casing capable of withstanding extreme heat and humidity.
The multi-color RGBW version is designed to deliver superior illumination quality of different white lighting and microprocessor-controlled changing of colors manually or automatically through the complete rainbow spectrum.
Range of prestige face finishes made of stainless steel and optionally PVD coated make the LUMA series suitable to fit on any luxury designed wellness environments.
The most advanced LED technology enables extremely low power consumption and very long lifetime with high-performance lighting.
| Model | Description |
| LRM0330 | 3 High-Power LEDs (single-color) |
| LRM0630 | 6 High-Power LEDs (multi-color) |
| Front shape | Description |
| PS | polished stainless steel |
| PG | polished gold (PVD) stainless steel |
| SS | satin stainless steel |
| SG | satin gold (PVD) stainless steel |
| Color of lighting | Description |
| W | Warm White |
| D | Daylight White |
| R | Red |
| G | Green |
| B | Blue |
| M | RGBW multi-color |

Technical Specifications
| Power supply | 12 – 24 Vdc, max. 550 mA |
| Lens angle | 120° |
| Optical window | High grade polycarbonate glass |
| Operating temperature | -10°C – +100°C (front) -10°C – +70°C (rear) |
| Luminous flux | max. 660 lm |
| White color temperature | 4500K (daylight) or 3000K (warm) |
| Casing | Stainless Steel / Anodized Aluminium |
| Dimensions | max. Ф116mm x 73mm |
| Mounting hole | Ф86mm x 70mm |
| Weight | max. 1100g |
| Protection | IP 66 |




