The SIGMA 0110 series of compact flood-path LED lights is designed with different bezels, light engines, supports and heights.
The most advanced design with built-in microprocessor enables network connection and simple control of complete groups of single-color or multi-color lights through the complete rainbow spectrum by using optional momentary switch or optional DMX512 interfaces with built-in ASTEL protocol.
Ordering Code
|
| Engine | Tube | ||
|
|
|
|
Example: SIGMA 0110-DWM-LSH200
| Model | Description |
| 0110 | 1 High-Power LED |
| Color of lighting | Description |
| WW | Warm White |
| DW | Daylight White |
| CW | Cool White |
| R | Red |
| G | Green |
| B | Blue |
| RGB | Red + Green + Blue |
| RGBW | Red + Green + Blue + Warm White |
| Beam | Description |
| N | Narrow |
| M | Medium |
| W | Wide |
| Tube | Description |
| LSH50 | Tube height 50mm |
| LSH200 | Tube height 200mm |
| LSH500 | Tube height 500mm |
| LSHCCH | Tube height customized |
Technical Specifications
| Power supply | 12 – 24 Vdc, max. 130 mA |
| Lens angle | 12°(N), 30°(M), 80°(W) |
| Optical window | High-grade polycarbonate glass |
| Luminous flux | max. 130 lm |
| ASTEL protocol default address | 1 |
| Operating temperature | -10°C – +50°C |
| Casing | Anodized aluminium |
| Protection | IP 66 |
| Dimensions | Ø60 x 590 mm |
| Weight | max. 600 g |
Gallery
Downloads
Operating instructions (ENG) |







