The SOLEA 01XX – 02XX – 03XX series of compact flood LED lights is designed with different bezels, light engines and brackets.
The most advanced design with built-in microprocessor enables network connection and simple control of complete groups of single-color or multi-color lights through the complete rainbow spectrum by using optional momentary switch or optional DMX512 interfaces with built-in ASTEL protocol.
Ordering Code
|
| Engine | Bracket | ||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
||
|
|
|
|
Example: SOLEA 0115SS-WWN-FMLBS
Example: SOLEA 0110-RGBN-FCLBE
| Model | Description |
| 0115SS | 1 High-Power LED, Stainless Steel |
| 0230SS | 2 High-Power LED, Stainless Steel |
| 0345SS | 3 High-Power LED, Stainless Steel |
| 0390SS | 3 High-Intensity LEDs, Stainless Steel |
| 03200SS | 3 High-Intensity LEDs, Stainless Steel |
| 0110SS | 1 High-Power LED, Stainless Steel |
| 0110 | 1 High-Power LED, Anodized Aluminium |
| Color of lighting | Description |
| WW | Warm White |
| DW | Daylight White |
| CW | Cool White |
| R | Red |
| G | Green |
| B | Blue |
| RGB | Red + Green + Blue |
| RGBW | Red + Green + Blue + Warm White |
| Beam | Description |
| N | Narrow |
| M | Medium |
| W | Wide |
| Bracket | Description |
| FMLBS | Sprinkler bracket |
| FMLBE | Wall bracket |
| FCLBS | Sprinkler bracket |
| FCLBE | Wall bracket |
Technical Specifications
| Power supply | 12(15) – 24 Vdc, max. 2.5 A (0115 to 0630 series) 12 – 24 Vdc, max. 260 mA (0110 series) |
| Lens angle | 12°-20°(N), 30°-40°(M), 80°-120° (W) (0115 to 0630 series) 12°(N), 32°(M), 80°(W) (0110 series) |
| Optical window | High-grade polycarbonate glass |
| Luminous flux | max. 3.000 lm (0120 to 0630 series) max. 250 lm (0110 series) |
| ASTEL protocol default address | 1 |
| Operating temperature | -10°C – +50°C |
| Casing | Stainless Steel or Anodized Aluminium |
| Protection | IP 66 (aluminium) IP 68 (stainless steel) |
| Dimensions | max. Ф84 x 88 mm (0120 to 0630 series) max. Ф50 x 82 mm (0110 series) |
| Weight | max. 250 g (aluminium 0110 series) max. 550 g (stainless steel 0110 series) max. 1.4 kg (stainless steel 0120 to 0630 series) |
Gallery
Downloads
Operating instructions (ENG) |






