The UFO series of compact surface ground lights with built-in driver is available in stainless steel casings with high-grade polycarbonate or tempered glass lighting windows and enables the selection of different beam angles.
The most advanced design with built-in microprocessor enables network connection and simple control of complete groups of single-color or multi-color lights through the complete rainbow spectrum by using optional momentary switch or optional DMX512 interfaces with built-in ASTEL protocol.
Ordering Code
|
| Model | Color of lighting | Beam |
|
|
|
Example: UFO LSR0120SS-WW-D
| Model | Description |
| LSR0120SS | 1 High-Power LED Array, Stainless Steel, Sand-Blasting |
| LSR0120SB | 1 High-Power LED Array, Stainless Steel, Black Nitride |
| LSR0120AN | 1 High-Power LED Array, Aluminium, Neutral Anodized |
| LSR0120AB | 1 High-Power LED Array, Aluminium, Black Anodized |
| Tube | Description |
| D | Direct No-Reflective Beam |
| 120 | Reflective Beam 120° |
| 240 | Reflective Beam 240° |
| 360 | Reflective Beam 360° |
| Color of lighting | Description |
| WW | Warm White |
| DW | Daylight White |
| CW | Cool White |
| R | Red |
| G | Green |
| B | Blue |
| RGB | Red + Green + Blue |
| RGBW | Red + Green + Blue + Warm White |
Technical Specifications
| Power supply | 12 – 24 Vdc, max. 260 mA/12 Vdc or 135 mA/24 Vdc (1 LED) 12 – 24 Vdc, max. 600 mA/12 Vdc or 300 mA/24 Vdc (RGB) 12 – 24 Vdc, max. 800 mA/12 Vdc or 400 mA/24 Vdc (RGBW) |
| Lens angle | 12°(N), 32°(M), 80°(W) (1 LED) 25°(N), 38° (M), 82°(W) (RGB) (RGBW) |
| Optical window | High-grade polycarbonate glass / Tempered Glass |
| Luminous flux | max. 250 lm (1 LED) max. 190 lm (RGB) max. 330 lm (RGBW) |
| ASTEL protocol default address | 1 |
| Operating temperature | -10°C – +50°C |
| Casing | Stainless steel (316L) |
| Protection | IP 67 |
| Dimensions | Ф149 x 33 mm (120, 240, 360) Ф149 x 29 mm (D) |
| Weight | 2.0 kg (120, 240, 360) (stainless steel) 750 g (120, 240, 360) (aluminium) 2.3 kg (D) (stainless steel) 900 g (D) (aluminium) |
Gallery
Downloads
Operating instructions (ENG) |








