The QUASAR, a compact surface-mount low-profile underwater pool LED light with built-in driver is designed to use the latest LED lighting technology with consideration of the maximum extent from sustainable materials.
The casing is entirely made of thermally treated glass but at the same time is ensured to be easily installed without using of external metal parts.
Double click for full screen

Beside the direct surface-mount installation the casing is easy adaptable for
installation to different adapters for flush-mount installations and different pool finishes. The design ensures excellent waterproofing as well as optimal lighting properties.
The single-color or multi-color versions allow changing the color of lighting through the complete color spectrum by using of optional DMX512 controllers and simple control of complete group of lights with dimming.
Technical Specifications
| Power supply | 12–24 Vdc, max. 1.2 A/12 Vdc or 550 mA/24 Vdc |
| Beam Angle | 60° (standard) or 100° (wide) |
| Luminous flux | max. 1.900 lm (cool white) |
| Operating temperature | -10°C – +50°C 14°F – 122°F |
| Casing | Thermally treated glass |
| Protection | IP 68 |
| Dimensions | Ф132 x 25 mm Ф5.20 x 0.98 inch |
| Weight | 0.7 kg 1.54 lbs |

Accessories
Downloads
Operating instructions (ENG) |
QUASAR brochure |










